Бібліотека

НАША ТІНЬ: Що потрібно розуміти на шляху духовного росту?

Якщо заглибитися у  теорію Карла Юнга то спробуємо  розкрити  таку структуру особистості, як “тінь“.

Тінь – це ті якості в нас, які ми пригнічуємо і які ми вважаємо недостойними для виявлення. Це навіть не обов’язково мають бути поганими з точки зору соціальних норм. Це можуть бути навіть позитивні якості, але на момент їх першого прояву вони були відкинуті або висміяні оточуючими, або не відповідали сімейним або соціальним нормам. Це може бути амбіційність, сексуальність, креативність та оригінальність, стійкість і вміння долати труднощі,  що зустріли відповідь в формі відкидання соціумом чи батьками на момент проявлення ще у дитячому чи підлітковому віці.

І таким чином: все, чого ми уникаємо з якоїсь причини, переходить у підсвідомість як неприйнята неприємна частина нас і “проживає” там, впливаючи на наше життя, але у спотвореному, іноді дуже неприємному, а іноді навіть викривленому вигляді. Це і є наша тінь.

Часто ми підозрюємо про її існування, тому намагаємося втекти від неї. Втеча від своєї тіні – це ігнорування її присутності і боротьба з нею. Але від себе, як відомо, не втечеш і тінь обов’язково проявиться у самий непідходящий момент.

Тінь може проявлятися різними прихованими способами, тому її дуже важко відслідковувати. Навіть якщо це на деякий час вдається зробити, мозок вмикає захист і ми знову надягаємо рожеві окуляри, щоб бачити себе добрими, білими, пухнастими, жертвами обставин. Це вони винні, а не я! Це вони провокують, вони погані, злі, глупі, вони мене лякають і так далі.

Все, що ми відчуваємо як роздратування в інших, все, що ображає нас – це відтворена відкинута частина нашої особистості. Знайомтеся: це ваша тінь.

Доки тінь не усвідомлена, вона контролює нас. Вона робить це дуже вправно, часто проєктуючи наші неприємні якості на інших людей… Прийміть її. Кожен день, чесно визнаючи перед собою найнеприємніше, ми з часом ослаблюємо контроль тіні над нашим життям і приймаємо її темну частину, яка є у кожної людини.

Люди, які виставляють лише один бік поведінки – як занадто добрі, так і відчужені та злі – по суті, обманюють себе.

Добрі та погані якості особистості – це дві сторони однієї і тієї ж медалі. Якщо ви маєте якусь якість, яку вважаєте хорошою, повірте, у вас є і її негативний потенціал. Його треба екологічно розпізнати, прийняти і спрямувати вірним шляхом. Доки ця якість витіснена, вона є вашою тінню й управляє вами.

Як розпізнати свою тінь?

Впізнати і розпізнати свою тінь досить важко самостійно, тут на допомогу можуть прийти інші люди. Вони можуть розкрити її нам, віддзеркалити.

Подумайте, що вас роздратовує в інших людях, що вас ображає, що ви вважаєте неприйнятним у поведінці інших, що виводить з рівноваги?

Помилково вважати, що процес духовного росту – це рожеві соплі посипані єдинорогами.

Ні, це неприємно й навіть болюче.

Це схоже на процес народження дитини, такий саме неестетичний та неприємний, важкий.  Проте ми розуміємо, що створюємо нове життя, і тому це того варте. І так само зустріч із своєю тінню є процесом народження нової особистості, нової версії самого себе.

Знайомство із своєю тінню – це дуже складний і лякаючий процес.

Серед студентів курсу «Навігатор майбутнього»  зібралися найсміливіші та найзагортованіші люди. Вони виконують завдання, які направлення саме на усвідомлення  прояву власної тіні через ситуації, які були в минулому чи через роздуми над власними установками.

Адже тіні насправді можуть бути дуже темними сторонами особистості, які нам важко прийняти як частину себе. Для цього потрібен певний відсоток  відваги і духовної зрілості, оскільки трансформація такого роду є дуже болючою, але в цьому полягає суть саморозвитку та духовного росту.

Підписуйтеся на наші сторінки та слідкуйте за наступними проєктами https://www.facebook.com/CenterAhalar

https://www.instagram.com/ahalar_center/

Проєкт «АДАПТАЦІЯ ЗАМІСТЬ ВИСНАЖЕННЯ» реалізується за фінансування Національного фонду підтримки демократії NED (National Endowment for Democracy).

Матеріал підготувала: Nadija Sheremet

Фото: Kateryna  Lashchykova

Учасниця ретриту «Тіло. Ресурс. Баланс», що пройшов в Карпатах.

Поділитися