У двох громадах, Ріпкинській та Іванівській, у межах проєкту «Ветеранські центри “Свої. Разом” в Іванівській та Ріпкинській громадах Чернігівської області» до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» відбулись тренінги з питань попередження та реагування на домашнє та гендерно зумовлене насильство.
Варто зазначити, що під час заходу не говорили про домашнє насильство окремо в родинах ветеранів. Адже насильство не має жодних професійних арактеристик. Проте сьогоднішня ситуація в країні сприяє загостренню проблеми, оскільки тривале перебування у стресі, вимушений переїзд, психологічні травми призводять до появи домашнього насильства у тих родинах, де його раніше не було. На жаль, часто люди не усвідомлюють, що вони перебувають у ситуації домашнього насильства, адже насильством вважають лише побиття і зґвалтування.
Саме тому тренерка Юлія ВЕЛЬКО, методистка Чернігівського обласного центру соціальних служб, значну увагу приділила чотирьом видам насильства: фізичному, психологічному, економічному та сексуальному. Під час роботи в групах учасники та учасниці визначали ознаки, за якими можна розпізнати кожен з цих видів. І це не завжди синці та рани, а й занижена самооцінка, роздратованість, замкнутість, невпевненість у собі та тривожність. Ми маємо бути уважні до оточуючих, щоб вчасно їх розпізнати та допомогти знайти ресурси для виходу з кризових ситуацій.
Важливі висновки, які зробили учасники і учасниці заходів: у насильстві винен лише кривдник; сексуальне насильство буває навіть у шлюбі; економічне насильство часто ховається за маскою турботи; коли постраждалі толерують найменші прояви насильства, тоді вони відбуваються все частіше і зумовлюють насильство фізичне.
Домашнє насильство не можна замовчувати, воно потребує ефективного реагування і скоординованих дій. І кожен з нас може допомогти людям, які знаходяться поруч, простягнути руку підтримки та активно протидіяти будь-яким проявам насильства.
__________________________________
Ініціативу «Ветеранські центри “Свої. Разом” в Іванівській та Ріпкинській громадах Чернігівської області» впроваджує ГО «Центр гуманістичних технологій “Ахалар”» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Німеччини.
Фото Микита БОЙКО