Досвід

Комунікація з ветеранами та ветеранками – одна з тем мітапу в Ріпкінській громаді

Сьогодні ми всі маємо знайти новий спосіб комунікації з людьми, які мають бойовий досвід, щоб недоречним словом чи запитанням не завдати їм моральної та емоційної шкоди. Про це говорили в Ріпкинській громаді під час мітапу «Ветерани та ветеранки: взаємодія і підтримка в громаді».
Здається, основні правила прості: спілкуватись з гідністю та повагою, бути емпатійними та розуміючими, звертати увагу на стан людини, говорити щиро, від серця, а не шаблонні речі… Але часто буває, що через незнання та нерозуміння ми мовчимо і відводимо погляд, здаємось байдужими. Навіть якщо хочеться подякувати, боїмось образити або потурбувати, створити незручності чи порушити кордони.
Під час заходу керівниця проєкту «Ветеранські центри “Свої. Разом” в Іванівській та Ріпкинській громадах Чернігівської області» Оксана СНИТКО значну увагу приділила інформуванню щодо проявів наслідків психотравмуючих подій, в тому числі пережитого полону та тортур, а також наслідків дії вибухової хвилі на мозок. Все це може змінити емоції, фізіологічні реакції, погляд на життя та взаємодію ветеранів/-ок з іншими.
Усвідомлюючи причини таких змін, оточуючі вчитимуться їх слухати, розуміти, що відбувається, уникати тригерних моментів у спілкуванні, допомагати в процесі зцілення та повернення до цивільного життя.
У ході роботи учасники та учасниці напрацювали правила взаємодії з ветеранами та ветеранками з інвалідністю, зокрема особливості допомоги їм. Дуже важливо не допомагати без дозволу чи прямого прохання. Для цього слід запитати, чи потрібна допомога, і зробити так, як вам відповіли. Також у спілкуванні ми маємо використовувати правильну та коректну термінологію, адже це демонструє наше ставлення до людини.
Завершилась зустріч одним словом-зізнанням: «Важко…» Сьогодні важко всім: і тим, хто захищає нашу країну, і тим, хто чекає рідних з фронту. Війна вплинула на кожного з нас, змінила наше життя та нашу свідомість. Ми ніколи не будемо такі, як були раніше, але ми повинні залишатись опорою та надійним тилом для своїх рідних. Те, які ми будемо після перемоги — перевірка на гідність.
_________________________________
Захід організовано в межах ініціативи «Ветеранські центри “Свої. Разом” в Іванівській та Ріпкинській громадах Чернігівської області», яку впроваджує ГО «Центр гуманістичних технологій “Ахалар”» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Німеччини.
Фото Іван ТЕРЕЩЕНКО