Досвід

Як приборкати стрес і знайти спокій: практичні навички для родин ветеранів у час війни

«Коли ми сиділи в підвалі, ми не робили ніяких вправ, ми просто сиділи і чекали, куди прилетить» – поділилась учасниця тренінгу «Особливості надання першої психологічної допомоги та навички самодопомоги під час стресу. Профілактика емоційного вигорання», який відбувся 9 грудня 2024 року в Іванівській громаді.

Усупереч тому, що війна триває вже третій рік і ми звикаємо до обставин, наш організм продовжує реагувати на стресові ситуації.
Окрім загрози обстрілів, родинам ветеранів і ветеранок доводиться переживати тривогу під час очікування близьких з фронту, а це додатково виснажує. І навіть якщо реакція на стрес не проявляється відразу, невідомо що нас чекає в довгостроковій перспективі.
Тож важливо знати, як проявляється стрес, як зменшити його негативний вплив на власний організм і підтримати тих, хто поруч.
Найперше, про що говорили, – це вправи для нормалізації дихання, адже первинна реакція на стрес супроводжується частим диханням та прискореним серцебиттям.
Таким чином організм намагається забезпечити м’язи киснем, щоб підготуватися до дій. Виявилось, що кожен з присутніх знає про ці вправи, тому поділились власним досвідом і потренувались їх виконувати.
Також учасники та учасниці ознайомились з методами нормалізації свого психологічного стану шляхом розслаблення м’язів, рухової активності, роботи з образами уяви, медитації.
А на завершення тренінгу присутні мали змогу поринути в справжню магію за допомогою унікальної техніки живопису fluid art, яка є одним із видів арттерапії.
Досить важко було відійти від традиційного малювання пензликом і постерігати, як фарба вільно тече, розливається, живе своїм життям і створює неповторні візерунки. Але, довірившись інтуїції, учасники отримали відчуття спокою та позитиву.
Нехай ці маленькі кроки, які ми можемо зробити сьогодні, щоб приборкати стрес, допоможуть легше пережити усі випробування цього важкого періоду, щоб гідно зустріти ветеранів і ветеранок у своїх родинах та громадах.
_______________________
Захід проведено в межах ініціативи «Ветеранські центри “Свої. Разом” в Іванівській та Ріпкинській громадах Чернігівської області», яку впроваджує ГО «Центр гуманістичних технологій “Ахалар”» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Німеччини.