В Україні і близько 20% людей потребують професійної психологічної допомоги. Але аж 60% переживають кризу у своєму житті. На нашу думку, психологічна підтримка – це базова компетенція для кожного. Ми базуємо наше відновлення під час кризи на власній стійкості, а також на допомозі іншим. Ми допомагаємо розвинути психічну стійкість співробітників і відкритість говорити про психічне здоров’я без табу. Ми допоможемо вам розвинути чутливість до сигналів кризи співробітника. Ми підтримуємо організації у розбудові системи підтримки, від підтримки стійкості до компетенцій у підтримці однолітків до здатності мотивувати людей користуватися професійною допомогою.
Добіг кінця проект “Підвищення стресостійкості – необхідна умова ефективності хелперів”, який реалізовував центр “Ахалар” весною цього року. Важливість ментального здоров’я для хелперів надважлива для нашої країни в умовах війни.
Люди, які знаходяться на першій лінії психологічної, правової, освітньої допомоги в кризових ситуаціях, потребують пильної уваги до свого психоемоційного стану. Але ми не завжди помічаємо, що з нами щось відбувається. Спочатку, якщо говорити про емоційне виснаження під час війни то ми спостерігаємо дратівливість від людей, неготовність читати новини, втома від контенту, пов’язаного з допомогою, інколи хочеться повністю обмежити комунікацію, апатія і відсутність сил, емоційні гойдалки, прояв песимістичних настроїв та інше.
Настає повне емоційне і фізичне виснаження всіх наших ресурсів. Тіло починає відмовлятися працювати на свого хазяїна, який не дає йому відпочивати. Починається депресія, навіть може приєднатися психосоматика – хвороба, як єдиний спосіб відпочити. Коли втома накопичується – зникає мотивація, втрачається інтерес до роботи. Зрештою це приводить нас до явища, відомого під назвою “емоційне вигорання”. У людей з емоційним виснаженням домінує пригнічення, апатичність, злість, роздратування, більша схильність до конфліктів. Зниження когнітивних процесів у стресовій ситуації – це нормально. Проте якщо ви дуже розсіяні, погано запам’ятовуєте, некритично сприймаєте інформацію, це може свідчити про емоційну і когнітивну втому.
Як зрозуміти що ти вигорів ? А коли зрозумів, як стабілізуватися?
Саме цьому була присвячена наша робота протягом цих 2 місяців.
Психологічні консультації допомагають знайти ту ниточку до свого балансу, якої так часто не вистачає в колесі справ. Особливо в умовах постійного стресового навантаження. Ми можемо бути не просто ефективними, але і розуміти проблеми людей, бути чуйними, коли чуємо себе, своє тіло, свої потреби. Після консультацій часто знаходяться відповіді на ті питання, які давно не давали спокою.
Окремо хочеться сказати про ретрит, який відбувся з 11 по 15 березня в Чернігівській області. До нас приїхали “хелпери” з усієї України. І за 5 днів інтенсивного занурення отримали багато відкриттів, усвідомлень, а головне наповнилися енергією для продовження своєї місії. Часто зміни приходять не зовні, а з середини. Цим принципом керується команда “Ахалару”. Дати можливість людям зупинитися, та знайти внутрішні імпульси до змін в керунку стабілізації. Змін, які матимуть відлуння не лише в їх особистому житті, а і в суспільстві в цілому.
Проект “Підвищення стресостійкості – необхідна умова ефективності хелперів”реалізується Фондом домів прав людини у консорціумі громадських організацій на чолі з ERIM, у партнерстві з Фондом “Східна Європа”, Домом прав людини у Тбілісі, Білоруським домом прав людини імені Бориса Звозскова та Чорноморським фондом регіонального співробітництва за фінансової підтримки Європейського Союзу.