Досвід

Чому ретрит краще відпустки для вашої психіки?

Травму свідка можна отримати під час перегляду новин, які розповідають про драматичні події війни. Емоції, які виникають під час прочитування — є реальними для нашого організму. Навіть якщо ви не були фізично в епіцентрі події, а стали свідком опосередковано — через відео чи текст. 

 

Щоб не травмуватися, потрібно усвідомлювати свої емоції, виражати їх без шкоди для себе та інших і жити далі. Але не у всіх так легко виходить позбутися негативних емоцій. Особливо, коли травми були пережиті особисто — втрата житла або близьких людей, поранення чи полон, згвалтування чи арешт. 

 

Травма війни вплине на українців, їх стан і самопочуття. МОЗ оприлюднив прогноз щодо психічного здоров’я українців у 2022 р.: “Щонайменше кожна 5 людина буде мати негативні наслідки для психічного здоров’я, а кожна десята відчує ці наслідки на рівні середньої тяжкості або важкої хвороби”. 

 

Як допомогти людям відновити себе після травм війни?

 

Звільнення від травми

 

— Війна порушує наші сенси, контроль над своїм життям, заморожує нас, ми не можемо як раніше спілкуватися з людьми, проявляти свої емоції і діяти як раніше. Це травматичний досвід, який загрожує здоров’ю, життю, близьким зіткненням зі смертю і людина потрапляє в складну ситуацію. 

 

Поєднання страху і безсилля призводить до того, що людина заморожується, — так описує стани українців, які зіткнулися з травмою війни, Вікторія Солоніцина — координаторка проектів та тренерка центру “Ахалар” (Чернігів). 

— Для нас важливий  холістичний підхід, який працює з цілим організмом людини — процеси які відбуваються в розумі, свідомості, на рівні тіла та емоцій. Людина може навіть за короткий час (за одну сесію — до 2 годин) попрацювати над складною темою, яка залишилась в тілі. І це може мати добрий вплив — звільнення від заблокованих місць в тілі людині, — каже Вікторія Солоніцина.

Ми використовуємо такі практики, які підтримують звільнення від травми та інтеграцію розуму та тіла: 

  • Робота з ресурсами.
  • Усвідомлене  дихання.
  • Робота з тілом і дотиком.
  • Рух і танець.
  • Звуки навколо, музика та видавання звуків.
  • Стишення.

 

Завдяки практикам на ретритіі знімається хронічна напруга, встановлюється тісний зв’язок із собою та іншими, відчувається весь спектр емоцій і почуттів. Завдяки цьому,  можно  поглибити своє розуміння травми та отримати додаткові навички у вивільненні її з тіла. А потім перейти до етапу зростання!

Ретрити “Тіло. Ресурс. Баланс” в останні роки адресований хедперам. Людям, які допомагають іншим. Вони можуть навчитися та бути більш ефективними для своєї цільової аудиторії. В більшості випадків, наші хелпери – це психологи, волонтери або соціальні працівники. Але війна це коло збільшила. 

 

За спостереженнями Вікторії, тілесні практики, дотик, дихання дуже результативно для тих, хто переніс воєнну травму.  Команда тренерів привносять свій багаторічний досвід практик майндфулнес, йоги, тілесно рухальних та інш.  в програму ретриту “Тіло. Ресурс. Баланс” для хелперів. 

А також весь час  освоює нові, як наприклад Метод біодинамічного дихання для увільнення від травми  (BioDynamic Breathing and Trauma Release© – BBTRS) або Consonance Therapy. Це нові  методи, але вже  широко відомі в Америці та Європі, як дієві.

 

 

Як метод BBTRS спрацював в Варшаві

 

Гітен Тонков (Giten Tonkov) , який є автором біодинамічного дихання, так говорить про саму практику: “Ця система дозволяє розірвати зв’язок між напруженням в нашій фізичній формі та емоціями. Останні застрягають у цій напрузі тіла і можуть знаходитися в ньому роками, а може навіть з народження. Коли ми працюємо з цією напругою, то ми дозволяємо її виразити за допомогою рухів та дихання. Це головний інструмент, з яким ми працюємо”.

 

Основна мета методу BBTRS — розчинити багатошарову броню тіла і зняти розумову, емоційну та фізіологічну напругу з тіла, розуму та нервової системи. 

Метод дозволяє відчути весь спектр почуттів і емоцій, доступних людині, одночасно розвиваючи її здатність підтримувати і охоплювати вільний потік життєвої енергії. 

 

За спостереженнями Вікторії Солоніциної метод є дієвим і дає “друге дихання” тим, хто травмований:

— Використання цього методу показує, що людина з військовою травмою не має ресурсів, щоб багато говорити, щось пояснювати. Але здатна робити нескладні рухи, наприклад, тряску — як це роблять коти, коли їм щось не подобається. І людині, під час дихання і рухів — як об’єднану систему, значно легше звільнитися від травмуючих переживань і заблокованих частин тіла та психіці. 

—  Цей метод ми використовували на початку війни на майстернях у Варшаві з українцями, які тікали від війни, — розповідає Вікторія. 

 

Українці, які рятували своє життя і опинилися в Польщі у замороженому стані у перший місяць війни, змогли оцінити результати цього методу на собі. Їм вдалося вийти з аутичного стану, з мовчання. І це допомогло їм почати говорити про те, що вони пережили, щоб спілкуватися з тими, хто їм допомагає. Вони поступово поверталися до нормального життя. Особливо, це стало корисно для людей, які не мають тяжких станів. Але знаходяться у сильному стресі, і не мають ПТСС (постравматичний стресовий стан). 

 

 

Просто бути

 

Центр “Ахалар” (Чернігів) вже не перший сезон проводять ретрити “Тіло. Ресурс. Баланс”  для відновлення працівників допомагаючих професій — психологів, волонтерів, працівників соціальної сфери, а також для родичів загиблих. 

 

Ретрит — це період особистого чи групового усамітнення для духовної чи психологічної роботи над собою. Протягом п’яти днів у учасників є можливість відновитися після травмуючого досвіду та відчути своє тіло за допомогою різних технік. 

 

Ось як згадують цей досвід відновлення самі учасники:

 

Ольга Агафонова, коучиня, консультантка з аналізу потенціалу людини, менторка підліткових проектів, тренерка із soft skills, ігропрактик вперше побувала на подібному ретриті. Вона вважає, що якщо потрапить на якісь інші ретрити “їм буде важко переплюнути Ахалар”. Що найбільше здивувало Ольгу під час 5-денної роботи над собою:

— У мене з тілом дивні стосунки і це дуже класно підсвітив саме ретрит. З перших днів було захоплення свободою, яке відчувалося в тренерах, їх рухах, словах, які вони використовували, поглядах — як вони створюють простір. Це викликало захоплення. 

Я відчувала страх, тому що не розуміла, що відбуватиметься і було всередині тремтіння. Але я їхала з запитом: як навчитися поводитися не так як я звикла — бо дуже гарно вмію зливатися, коли не хочу чогось робити, коли страшно, коли це питання довіри до нових людей. Але те, що зробили тренери, це було дійсно магічно. Вони були такі щирі, і страх відступив. І група була підтримуюча. За своїм станом спостерігаю ще й досі. Деякі стани повернулися, саме зажими в тілі. Але, дякую тренерам, можна їм написати і вони надають підказки, надають інструменти, нагадують, що можна взяти з того, що було. І це дуже цінно, що мене не кинули після ретриту як кошеня. Вдячна за таку підтримку.

 

Психолог Юлія Арсеєнко, яка пройшла 5-денний ретрит центру  “Ахалар” так розповідає про це:

— Спочатку було все дивно: починаючи від страв і кухаря Андрія, закінчуючи черепахою, що живе в садибі під Тростяном і вільно нею переміщається. Далі все було якось дуже не нав’язливо і повільно. Як я пізніше зізналася тренерам, є «лагідна українізація», а наш ретрит це «лагідна ретритизація». 

 

Все дуже вільно, добровільно і повільно. Ми по волі приймали один одного в свій особистий простір, підпускали до свого тіла і це було іноді через перешкоди, але від душі. Якщо ж говорити від себе, як нас навчали, речення починати з «Я», то на цьому ретриті я пізнала свою душу через тіло. Я знайшла «гуру» серед людей. 

 

А ще перевернула свій внутрішній світ і свою проекцію на світогляд. І закінчилось все великою дружбою, духовним злиттям з найкращими людьми і з собою. Я щиро вдячна тренерам за те що не навчали нас, а просто приймали нас у свій магічний простір, дозволяли переймати їхні практики і просто бути.

 

Якщо ви хочете потрапити до наступного ретриту “Тіло. Ресурс. Баланс” Центру “Ахалар”, заповніть анкету: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeT3aiG7Ac7vwdsn0yOnUQvOVQzMrikTfiuCc18mT5lh7A-8w/viewform .

 

Зробити перший крок для виходу на новий рівень життя — онлайн курс “Детектор життя” 

Як віднайти сенс життя — онлайн курс “Навігатор майбутнього” 

Чернігівський гуманістичний центр “Ахалар” 

Долучайтеся до нас у фб 

 

Автор: Оксана Гунько