Технология выживания

Таксисти називають цей дім “будинком художників”, сусіди - “екологічним будинком”. І перша, і друга назви цілком відповідають його внутрішньому змісту, оскільки тут розмістилась відома своїми екологічними та творчими ініціативами громадська організація “Центр гуманістичних технологій “АХАЛАР””.  І не просто розмістилась сама, а й поселила своїх працівників, продемонструвавши своєрідне “ноу-хау”. А може, все було саме навпаки – працівники “поселили” в себе організацію, щоб на роботу не далеко ходити. В будь-якому разі, виграли всі: “Ахалар” отримав омріяне просторе приміщення, а три родини – пристойне житло.


Ідея створити сучасний просвітницький центр в ахала рівців була від самого початку діяльності громадської організації, заснування якої датується 1994 роком. Реалізація  ж почалася три роки тому, коли, продавши дві власних квартири і ту, що використовували під офіс, додавши до отриманої суми кошти молодіжного кредиту та особисті заощадження, співробітники “Ахалару”  придбали в селі Радянська Слобода під Черніговом великий будинок. Без внутрішніх та зовнішніх опоряджувальних робіт, зате з підведеними комунікаціями. Вселилися і взялися до роботи.
Коли провідати новоселів приїхала партнер “Ахалару”  з Хельсінського комітету захисту прав людини Маргарета Компінська-Якобсон , вона звернула увагу на нову для України  форму спільного проживання і зазначила, що в Данії подібні кооперативи створювались у 70-х роках минулого століття. Молодь, яка не могла придбати собі окремих квартир, з’їжджалася під один дах, де, окрім індивідуальних помешкань, мала ще й спільну територію для спілкування та культурних заходів.
У будинку, про який розповідь, відведено два нижніх поверхи – перший і цокольний. Там облаштовані комп’ютерний клас, художня й ливарна майстерня, кімнати для проведення семінарів, тренінгів,  лекцій, виставок.  Кошти на ремонт та обладнання “робочої зони”  громадська організація шукала два роки. Сьогодні у школі “Ахалару”   різним навичкам і спеціальностям безоплатно (за гранти Євросоюзу)  навчається  70 слухачів різного віку. В лютому 2008 року розпочнеться новий набір.
Займаючись багато років просвітницькою діяльністю, ахаларівці мали  достатньо знань, щоб, облаштовуючи свій дім, розуміти: житло людини має бути екологічно чистим і енергоощадним, особливо сьогодні, коли антропогенний тиск на довкілля сягнув критичних меж,  а запаси природних ресурсів стрімко вичерпуються. Так з’явилася ідея перетворити котедж у зразок енергетично мало затратного будинку. Для цього, звісно, теж потрібні були гроші. Досвітчений у їх пошуках “Ахалар”  звернувся в Посольство Королівства Нідерланди в Україні і переконав його співробітників у потребі не тільки розповідати людям, що і як треба робити, а й демонструвати наочною. Посольство вперше відійшло від свого принципу фінансування програми малих грантів і виділило кошти на створення на базі громадської організації Центру енергозбереження та альтернативної енергетики.
Перше, що зробили господарі будинку – по-європейськи утеплили величезні французькі вікна: встановили енергозберігаючі  склопакети з потрійним заскленням,  викачали з них повітря і закачали аргон. Середній шар склопакета виготовили з так званого “е-скла”, яке в будинок інфрачервоне  випромінювання пропускає, але назад йому ходу не дає.
Другим кроком стало встановлення автономного твердопаливного котла.  Газовий, звичайно, не викидали, але  в правах, як то кажуть “ущемили” – включають його, коли дуже холодно.  Більшу частину зими опалюють будинок дровами, які вважають екологічно найчистішими і, до того ж, відновлювальним у природі паливом. Вугіллям, як джерелом шкідливих викидів у атмосферу, ахала рівці принципово не користуються.
 Встановили на будинку і сонячний колектор площею 2кв.м. Влітку за день він нагріває 150 літрів води до 50 градусів. Для 8-ми осіб, що мешкають у котеджі, цього буває недостатньо. Тоді до підігріву автоматично підключається газовий котел.
-    В наших широтах ця система  себе не виправдовує – каже керівник центру “Ахалар” Юрій Трофименко. – Для забезпечення нашої потреби в гарячій воді з температурою 70 градусів потрібно, як мінімум, три панелі.  Але ця установка встановлена з пропагандистських міркувань, тому користь, яку вона дає, колектор нагріває воду до 20 градусів, а отже, газу на її догрівання іде менше.      
Вітрогенератор у цій господі  також є. Маленький і саморобний, правда, зате електроенергії дає достатньо для забезпечення нічного та резервного освітлення. Поки що від вітряка світиться один маленький світло діод, але хазяї планують розвести їх по всьому будинку. Спорудити великий вітряк, вважають вони, було б непогано, але це справа затратна і ,  як сонячна батарея, може себе не виправдати. Хоча, якщо знайдеться спонсор, зазначає Юрій Трофименко, то чому б і не збудувати – вітрів у Радянській Слободі вистачає.
Водопостачання і каналізація показового з точки зору енергозбереження будинку виконуються відомим автономним способом: є власна артезіанська свердловина та три вигрібні ями. Останні збудовані так,  що більшість стоків просочуються в землю. Для добування води, коли не буде електрики, що включає насоси, ахала рівці мають намір викопати у дворі колодязь. А потім звести біля нього споконвічну слов’янську мазанку чи дерев’яну хижу, на прикладі якої ділитися з людьми головним висновком: найекологічнішу систему господарювання, найбільш енергоефективну мають прості українські села, де все від природи береться і їй же, після використання, віддається. На виготовлення того ж колектора чи котла було використано стільки ресурсу, наголошує Юрій Трофименко, що з точки зору пермокультури (раціонального підходу до використання природного потенціалу), це обладнання важко назвати енергозберігаючим, а для природи є дуже затратним.
Про потребу дбайливого ставлення до природи, економії води і тепла, а також можливості відновлюваних та енергоощадних технологій в “Ахаларі”  розповідали й розповідатимуть на лекціях та семінарах. Тільки у цьому році через них пройшли сотні людей, у тому числі, школярів. Керівник організації зазначає, що основна мета цих бесід – навчити людей  правильно і конструктивно мислити. Не впадати у відчай від думки, що скоро “всьому кінець” , не жити одним днем, а думати і щось робити. Дружно  та цілеспрямовано, як це роблять мешканці “екологічного будинку”. Залишається сказати  про економію, якої вони так прагнуть і яку хочуть продемонструвати суспільству. Отже, в середньому на  утримання котеджу з усіма вигодами площею 530 кв. м за місяць витрачається всього 750 грн. Якби кожен із користувачів  - три сім’ї та організація – оплачував окрему квартиру, загальна сума їх витрат була б приблизно утричі вищою, переконаний Юрій Трофименко.
                                                                                                 Наталія Потапчик
 
Последняя публикация
Життя в сучасному соціумі вимагає від нас щораз більше уваги й зайнятості. Ми розриваємося між роботою, навчанням, обов'язками і домашніми клопотами. А постійний стрес не залишає шансів на те, щоб ми встигали відновлюватися і відчували задоволення від життя. Саме таким чином ми можемо опинитися заручниками синдрому вигорання. Особливо це стосується хелперів, інакше кажучи, людей, які прагнуть допомогти іншим людям. Для того, щоб впоратися із "таємним ворогом" 21 століття, потрібно бути обізнаним і навченим. У цій брошурі ми постаралися підготувати інформацію для тих, хто хотів би змоделювати тренінг із профілактики вигорання і провести його в своїй організації, колективі або співтоваристві. Особливо це стосується педагогів і тренерів.


Скачати книгу:

Подробнее


Мы в соцсетях


Следите за нами в социальных сетях.

Impresstory


АВТОРСКИЙ БЛОГ Виктории Солоницыной

Все персонажи вымышлены, а события происходили исключительно в моем воображении

Подробнее