Із Норвегії в Україну: метод роботи з травмою “Жінка-метелик”

15 мая 2020Центр АХАЛАР в партнерстві з Освітнім Домом Прав Людини в Чернігові розпочинає проєкт, головною темою якого буде “Психічне здоров’я людей, які постраждали від насильства на гендерній основі”. Загальна мета проекту полягає у підготовці групи тренерів, що будуть далі навчати так званих “помічників”. А вони зможуть надавати психологічну допомогу особам,  які зазнали сексуального насильства під час  конфліктів. Особливий пріоритет будуть мати учасники  з південно-східних областей України.


Гендерне насильство під час конфлікту - це серйозна сучасна проблема, яка зачіпає мільйони людей у всьому світі. Політичні та військові лідери використовують його для досягнення своїх цілей, руйнуючи таким чином, саму тканину суспільства. Практично щодня система ООН отримує повідомлення з різних країн про насильство, яке використовується як інструмент чи тактика війни. Це безшумна, дешева та ефективна зброя з серйозними та тривалими наслідками, що впливає як на індивіда, так і на шанси побудови міцного миру. Сексуальне насильство стає не тільки причиною психічних проблем і тілесних ушкоджень у тих, хто йому піддається, але і сіє руйнування в усьому суспільстві: жінки, які пережили насильство, можуть завагітніти, заразитися захворюваннями, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ / СНІД, зіткнутися з презирством з боку рідних. В Україні, де вже сьомий рік йде війна, це також велика проблема.


Норвезький Інформаційний ресурсний центр «Здоров’я та права людини» HHRI, досліджує інформацію про вплив порушень прав людини на психічне здоров'я в умовах стихійного лиха, конфлікту та війни. Саме вони розробили навчальну програму для роботи з психічним здоров’ям та тих, хто вижив після гендерного насильства. Пілотні дослідження проводилися в Йорданії, Камбоджі, Колумбії, Туреччині та Норвегії. Тренінги відбулись в Норвегії, Індії, Непалі, Судані, Іраку, Колумбії, Грузії та Румунії. Плюс до цього були розроблені практичні посібники, де представлені підходи та методи, що стосуються психологічних потреб людей, що пережили насильство. Це особливо важливо для людей,  що  надають допомогу (так званим «помічникам»). Програма допомагає краще розуміти яким чином травма впливає на життя тих, хто вижив.

Норвезькі колеги  погодилися приїхати в Україну та поділитися своїми успішними методиками по темі гендерного насильства. Ініціативу підтримав   Фонд Домів прав людини (House to House).


Плануємо в рамках проекту:


- Норвезькі тренери проведуть 4-денний тренінг з питань психічного здоров’я та насильства на гендерній основі. Під час тренінгу будуть обговорюватися причини, прояви, небезпеки, пов'язані з травмою та травматичними реакціями, такими як гендерне насильство. А також учасники зможуть навчитися практичним методам, як люди з таким досвідом можуть поводитися зі своїми реакціями та як можна їй надати підтримку та допомогу.


- Відбудеться практичний фест "Покращення якості життя жінок, які зазнали насильства" за участю експертів, тренерів, психологів для навчання та обміну унікальним досвідом під час майстер-класів та неформальної комунікації. Головна мета 3 денного заходу створити простір для популяризації та обміну досвідом у галузі терапії, психосоціальної роботи та підтримки жінок для відновлення психічного здоров’я в умовах кризи ситуацій.


- Будуть перекладені на українську мову посібники з практичними методами роботи в таких ситуаціях. Ці матеріали були підготовлені норвезьким Інформаційним ресурсним центром «Здоров’я та права людини», HHRI. Навчальний посібник «Психічне здоров’я та насильство на гендерному ґрунті – допомога жертвам сексуального насильства в умовах конфлікту» розроблено для спеціалістів, які надають допомогу та підтримку жінкам, що піддалися гендерному насильству (ГН) та сексуальним травмам під час збройних конфліктів та в надзвичайних ситуаціях, за яких доступ до спеціалістів з психічного здоров’я обмежений. Посібник буде представлений та використовуватися у програмі тренінгу.

- https://www.hhri.org/gbv-training-manual

Під час заходів учасники зможуть :

  • Підвищити обізнаність про наслідки насильства над жінками та вплив на їх психічне здоров'я.

  • Визначити та зрозуміти ключові поняття, пов’язані з травмою.

  • Зрозуміти шляхи зцілення від травми та навчитись основним навичкам відновлення.

  • Ознайомитись із використанням метафори та метода «Жінка-метелик».

  • Отримати пояснення застосування та попрацювати з методом «Жінка-метелик» на практичних заняттях.

Про деталі участі в проекті інформація буде пізніше, коли відкриють кордони та наші колеги зможуть прилетіти до нас з Норвегії.


A-ClubЭта ссылка приведет вас в пространство, где собираются разные люди, из разных стран пообщаться на глубокие и интересные темы.

Записи этих бесед составляют основу просветительского материала, который выложен на сайте. На многие вопросы у нас нет ответов, но учиться думать самостоятельно – это достойная задача.

 

Подробнее


Мы в соцсетях


Следите за нами в социальных сетях.