Місцеві ініціативи - пульс міста (на прикладі Варшави)

07 октября 2017


25 - 30 вересня 2017р. відбулось навчальне стажування кращих учасників «Територія розвитку 7» 2016-2017 навчального року до Варшави з метою ознайомлення з місцевими громадськими ініціативами Варшави.
В день приїзду учасників, після вирішення всіх організаційних питань, відкриття навчальної поїздки офіційно почалось з зустрічі в Гельсінському Фонді з Прав Людини з Богною Хмелевською (Bogna Chmielewska) і Юлією Черьомухіною на тему "Що таке громадянське демократичне суспільство і як захищати його стандарти в сучасних умовах (на прикладі Польщі)".Тетяна Романова, учасниця стажування, координаторка напрямку громадського транспорту та урбаністики ГО "Агенція міськиї ініціатив про цю зустріч:

"Сьогодні у Польщі спостерігаються спроби запустити процеси централізації фінансування та забрати повноваження з міст. Про це говорять ряд законопроектів. В тому числі й закон, який обмежує можливість мати крупні ЗМІ в одних руках. Коли в Україні відбувається децентралізація.

Щодо громадських організацій.

У Польщі досить розвинене "соціальне замовлення" серед громадських організацій. Різні міністерства мають право передавати на виконання ті чи інші роботи відповідним гром. організаціям за міський кошт. В основному це організації, які спеціалізуються у відповідних напрямках і котрі виграли конкурс.

І зараз готується законопроект про створення Центру розвитку громадянського суспільства. Тобто створиться Центр, через який буде відбуватись розподіл коштів серед громадських організацій. Раніше ж розподіл коштів відбувався через кожне окреме міністерство по своїм напрямкам. Поляки кажуть, що цей Центр буде знаходитись у кабінеті міністра, тобто повністю підконтрольний йому. Тому і в цій сфері відбувається централізація фінансування".
Другий день стажування почався в Центрі Громадської Комунікації, Відділі Суспільних Комунікацій та партиципації. Координатор проекту Юстина Пивко (Justyna Piwko) та її молоді колеги поділились власним досвідом шодо бюджету участі, обговорили питання громадських консультацій та місцевих ініціатив.
Після такої насиченої та тривалої зустрічі направились на вулицю Kubusia Puchatka, де і була презентація проекту Duży Pokój – мистецький простір, де відбуваються різноманітні заходи, в основному суспільно корисні.


Фещенко Алла, учасниця стажування, координатор "Родинного центру" БО "БФ" "Станція "Харків" з відгуком про цей день:

"...Насыщенный интересный день! В администрации города молодые чиновники делились опытом по Бюджету участия и практикам локальных гражданских инициатив. Кстати в Харькове на Бюджет участия 2018 планируется выделить 50 млн гривен. Если верить полякам, а не опытному скептику внутри меня, то это отличный демократический инструмент, ведь сами горожане решают в какие именно проекты стоит вложить средства громады. Надеюсь так и будет. Во всяком случае опыт Польши вдохновляет.

Приятно удивил проект " Большая комната", что находится на улице Вини Пуха - это замечательная и простая идея. Место, просторный зал, куда по предварительной брони, могут прийти инициативные группы и бесплатно провести свои активности. Это выставки, спектакли и другие мероприятия культурного характера. Я спросила кто следит за имуществом в помещении. Оказалась никто. И за время существования проекта ничего не испорчено и не украдено, и все всегда за собой убирают. О как!"
27 вересня (третій день стажування) пройшов в віддаленому від центру районі, які всі місцеві називають Прагою.

Оскільки серед учасників стажування були ті, хто працює з дітьми, то найперше познайомились  з Томашем Щепанським (Tomasz Szczepański), який презентував «STREETWORKER» – «педагоги вулиць Праги».

Відверта розповідь в невимушеній, дружелюбній атмосфері була зворушлива для всіх присутніх. Томаш  не тільки інформативно поділився історією виникнення цього напряму, роботою, яку вони проводять з «дітьми вулиць», але й показав «пересувну дошку», з якою вони виходять на вулиці, щоб зацікавити дітей.

  


Після цього відбулась зустріч на тему: «Чому так важливо Медіа-освіта?»  Обговорення стосувалась як це здійснюється в Польщі та інших країнах ЄС, а також питання медіа-безпеки.
Завершення цього дня стажування відбулось в парку на виставці «Щирі», яку презентувала Оксана Денисюк з Посольства України в Польщі. Вона займається створенням і посиленням позитивного іміджу українців в Польщі. Одним з таких проектів і є ця виставка «Щирі» - виставка українського одягу, культури та традицій за участю відомих українських публічних осіб.
Тетяна Романова, учасниця стажування, координаторка напрямку громадського транспорту та урбаністики ГО "Агенція міськиї ініціатив  про третій день стажування:

"... Прага - це не Чехія, це район у Варшаві. Він вважається небезпечним у місті. А десь 10-15 років тому з цього району можна було не вийти живим та цілим.

До цього часу тут живуть концентрації проблемних, неблагополучних сімей. Багато хто з них не працює, а живуть за рахунок соціальної допомоги, пиячать, вживають наркотики та таке подібне. Багато людей, пов'язаних з криміналом, знаходяться чи вже побували у в'язниці. Саме у цьому районі є всім відомі "точки" з наркотиками до цього часу. 10 років тому тут навіть були магазини з різноманітними наркотиками, котрі можна було доступно придбати. Але після закриття цих магазинів проблема не зникла, вона відійшла в підземелля.

Саме тому тут діти ростуть з життєвим кредо: "Преступление - это профессия". В основній масі, це діти вулиць. Вони не ходять в школу, вживають різноманітні наркотики, алкоголь, влаштовують драки, розбої та крадіжки. Вони часто голодні, самотні і живуть у своєму криміногенному світі. Багато хто з них навіть далі свого району не виходив.

І саме з метою реабілітації цих проблемних дітей у Польщі працюють вуличні педагоги Streetworker.

Це люди, громадська організація, котра вже 15 років працює саме з такими проблемними дітьми та їх родинами.

Їх методи роботи дуже незвичні і відрізняються від начальних процесів та звичних методів виховання. Організація приймає цих дітей такими, як вони є, і проводить програми, котрі впливають на їх поведінку.

З урахуванням того, що діти дуже недовірливі до чужих і ніяк не сприймають різні Центри, школи та інше, то вуличні педагоги мають бути схожими на них. Все має бути "в стилі вулиць".

Що вони роблять?

Вони просто приходять в їх подвір'я. Грають в різні ігри, спілкуються з ними. Вже пізніше роблять походи до театру, музею, ходять у походи та інше. Тобто знайомлять дітей з новим життям, відмінним від того, що вони звикли зазвичай бачити. В цьому вуличним педагогам дуже допомагає "мобільна школа" - рухомі навчальні стенди на колесах. 

Формуються групи з 6-7 дітей, з якими проводяться різні виховні заходи. Це може тривати до 5 років.

Звичайно, в результаті ефект не є 100-відсотковим. Частина дітей можуть повернутись до старого способу життя. Але те, що частина таких дітей та їх батьки змінюють своє життя, це вже щось неймовірне.

І це мене особисто вражає!"Богатенко Ірина, директор центру розвитку "Лідер" з відгуком про цей день:


"Третий день - поразительный.

Просто до глубины поразила встреча с уникальным человеком, представителем организации STREETWORKER (Педагоги улиц Праги) Томашем Щепанским. Для меня он Макаренко нашего времени, а тот опыт о котором он сегодня рассказывал - кладезь для педагогов и социальных работников. 

Меня поразило и восхитило буквально все, что они делают: подход, глубина, отношение... Я увидела в действии принципы, о которых много говорят у нас, но с ответственностью заявляю, мало используют: принцип "равный равному", полное отсутствие формальной (статистической, бумажной) работы, принцип не насилия, а взаимодействия и направленности не на конкретный результат (количественный), а на качественное изменение сознания этих детей…


Дальше была встреча с представителями проекта "Медиа грамотности", на которой мы коротко и в довольно легкой (доступной, расслабленной) форме поговорили о на самом деле НАДсерьезных вещах. Спикеры произвели впечатление действительно глубоко грамотных и компетентных тренеров, оставив огромное желание продолжить погружение в данную тему.

Идя на заключительную встречу, я ловила себя на мысли, что нахожусь глубоко в своих мыслях о темах, которые так близки мне и обсуждались сегодня, и скорее всего мне будет сложно воспринять третьего спикера. НО тут, совершенно фееричным способом перед нами появилась яркая, харизматичная, открытая и буквально заполнившая собой все пространство - Оксана Денисюк (сотрудник посольства Украины в Польше). Когда Оксана рассказывала о своих проектах, о людях, с которыми она сотрудничает, о планах - то буквально завораживала тем, сколько было в этом любви!

В Украине часто, когда привожу в пример иностранный опыт, их достижения в области социальной работы - слышу: "что ты сравниваешь их возможности и наши!" Теперь четко своими глазами увидела, что польские активисты имеют те же проблемы, что и украинские - они так же в поисках финансирования и часто буквально выживают на оптимизме, у них не исправны краны и есть потребность в ремонте...но они готовы быть первопроходцами, брать ответственность и менять свою жизнь в лучшую сторону! 

Резюмируя этот день - могу сказать, что он для меня об отношении к тому, что ты делаешь, о не стандартном подходе, о глубине и, конечно, о любви."
На питання активізації локальних спільнот в Україні в рамках проекту Dani Mist, про програмне забезпечення громадських організацій та на всі інші питання від учасників отримали відповіді від Недіма Усеінова (Nedim Useinow) та Luna Kalas з організації «TechSoup Europe» 
Затишна та «по-справжньому домашня» атмосфера ініціативи  3 кімнати з кухнею (3 pokoje z kuchnią) не може не надихати на творчі процеси та робити щось подібне в Україні. Простір створений для жителів цього району, в якому можна проводити час з сім`єю, знайомитись з  сусідами, спілкуватись, майструвати та робити будь-які інші корисні та цікаві справи.
Досвід соціального підприємництва в Польщі презентувала Анна Гураль (Anna Góral) на прикладі власного кафе «PoWoli» - Кlubokawiarnia Café PoWoli. На базі закладу функціонує соціальний центр без бар`єрів та організовуються різноманітні заходи громадського напряму.
У відділі у справах іноземців воєводської адміністрації у Варшаві учасників «Території розвитку 7» ознайомили з правовими аспектами перебування іноземця в Польщі.

Остання офіційна зустріч висвітлювала питання вирішення конфліктів в сучасному суспільстві з Томашем Теодорчиком (Tomasz Teodorczyk) та Агнешкою Врублевської (Agnieszka Wróblewska). 
Завершилось навчальне стажування врученням сертифікатів та обговоренням результатів та загально враження від навчальної поїздки в цілому.Проект реалізується за підтримки Фонда Ч. Ст. Мотта.

A-ClubЭта ссылка приведет вас в пространство, где собираются разные люди, из разных стран пообщаться на глубокие и интересные темы.

Записи этих бесед составляют основу просветительского материала, который выложен на сайте. На многие вопросы у нас нет ответов, но учиться думать самостоятельно – это достойная задача.

 

Подробнее


Мы в соцсетях


Следите за нами в социальных сетях.