Як мешканці великого будинку у селі на Чернігівщині щомісяця витрачають на комуналку 10 грн/м²

23 ноября 2017

Мешканці великого будинку у селі Трисвятська слобода, що на Чернігівщині, щомісяця витрачають на коммуналку лише 10 грн/м².Дім загальною площею 300 м2 заощаджує суттєві кошти завдяки впровадженню енергоефективних технологій, передає Вдалo.info.

Як розповідає мешканець будинку у Трисвятській слободі Юрій Трофименко, у теплий сезон вдається економити близьно 2000 гривень завдяки сонячним колекторам. «Ми не витрачаємо газ, щоб гріти воду, - пояснює він. - 50 кубів газу на місяць ми заощаджуємо, використовуючи сонячну енергію».

Ідея створити енергоефективне помешкання виникла задовго до придбання будинку, згадує Юрій. «Ще на початку 90-х зрозумів, що підхід до ресурсів варто змінювати: з однодумцями, серед яких була Вікторія, полька за походженням, яка часто жила у Варшаві, вирішили впроваджувати енергозберігаючі технології, поєднуючи досвід сходу та заходу, - розповідає він. - Три сім'ї, зібравши всі свої кошти, продавши три квартири в Чернігові, придбали великий будинок за містом».За словами Вікторії, у Польщі енергозбереження стало трендом ще 15 років тому. «Люди почали масово встановлювати склопакети та додатково утеплювати будинки, у підвищення енергоефективності потужно включилася й держава, - розповідає вона. – У нашому будинку ми заклали принцип: «за можливості зберігати тепло і не витрачали його більше, ніж потрібно, і не тільки з погляду економії коштів, а й тому, що кожен повинен споживати рівно стільки, скільки він може собі дозволити».

В'їхавши до будинку, новосели вирішили встановити енергозберігаючі вікна за всіма європейськими стандартами: двокамерний енергозберігаючий склопакет з опором теплопередачі більше нормативного 0,6, мінімум 3 скла, відстань між якими повинна становити не менше 32 мм. 

«У нашому будинку чимало великих й гарних вікон, які зовсім не підходять для нашого клімату і через які втрачалося багато тепла, - пояснює Юрій. - Встановлення енергозберігаючих вікон, між склом яких міститься газ аргон для зменшення втрат енергії, дозволило скоротити понаднормові втрати тепла на 40% та підвищити температуру у помешканнях більше, ніж на 2°С, а термін окупності становить 3-7 років».

Наступним кроком стало встановлення сонячного коллектора на південній стороні будинку. «У безхмарні дні колектор нагріває 150 літрів води на день, - каже Юрій. - До дванадцятої вода нагрівається до 30 градусів, до середини дня - до 50, а у дуже спекотний день - до 60 градусів».

Якщо сонячні колектори не забезпечують необхідної температури, то другий контур догрівається завдяки електробойлеру, продовжує Юрій.

«Взимку ми економимо завдяки тому, що не використовуємо газ, а опалюємо дровами, - каже він, наближаючись до завчасно порубаної стопки дров. - Свого часу ми поставили твердопаливний котел - коли дрова згоряють, вони викидають стільки CO2 в атмосферу, скільки дерево споживає за своє життя».Отримане від альтернативних джерел тепло власники екобудинку навчилися якомога довше зберігати у будинку. «Тамбур перед входом не дає холодному повітрю потрапляти відразу у дім, - пояснює Юрій.- Зовні будинок утеплений плитами пінопласту, стіни завтовшки 60 см утримують тепло в оселі».

У майбутньому Юрій також планує обладнати у будинку рекуперацію тепла - процес повернення тепла з відпрацьованого витяжного повітря, а також повітряний сонячний колектор.

«Такий колектор грітиме не воду, а вхідне повітря, - пояснює він. - У міжсезоння, коли вже потрібно будинок опалювати, а сонце ще досить активне - його енергії буде достатньо для того, щоб у будинок заходило тепле повітря, а система розводки буде розносити тепле повітря у кімнати».

Українці починають розуміти, що ресурси розтринькувати вже не можна, зауважує Юрій. «Енергоносіїв стає все менше, - каже він. – Сьогодні нашим енергоефективним житлом цікавляться люди з усієї України: можна в неділю вийти на вулицю, а під будинком стоять машини і якийсь чоловік питатиме: "А я ось чув, читав, що є у вас будинок, а як воно працює?".Юрій охоче розказує, як краще облаштувати свою оселю, та вірить, що найближчим часом, як і в Європі, екобудівлі стануть для України нормою. 

НАТАЛЯ ЯКОВЛЄВА

A-ClubЭта ссылка приведет вас в пространство, где собираются разные люди, из разных стран пообщаться на глубокие и интересные темы.

Записи этих бесед составляют основу просветительского материала, который выложен на сайте. На многие вопросы у нас нет ответов, но учиться думать самостоятельно – это достойная задача.

 

Подробнее


Мы в соцсетях


Следите за нами в социальных сетях.