Хроніки громадьских консультацій та добрих практик с. Вороніна, Полтава.

18 января 2017

Перші спроби згуртуватися
Вороніна, Полтава

Загадкове місце Полтави
29 кілометрів від Полтави – славнозвісна Диканька Гоголя. П'ятнадцять хвилин від Полтави – селище Вороніна. Зараз – це частина міста Полтава до якої потрапляєш крізь тунель у пагорбі і де тебе зустрічають надзвичайні краєвиди у поєднанні зі старенькими хатинками й поступово зростаючими на околиці заможніми приватними будинками. Для когось «Богом забуте село», для когось майбутній туристичний край. І люди поволі й ще мляво сходяться на зустріч для консультацій.

Проблема
Вороніна підпорядковується Подільській районій в м. Полтава раді. Громадою Вороніна було створено орган самоорганізації населення – селищний комітет. Проте, практика ефективної взаємодії з місцевою владою залишає бажати кращого.
Разом з тим, активні мешканці Вороніна намагаються робити все, щоб селище розвивалося, добитися, щоб їхній голос було почуто. Бюджетні кошти майже відсутні і селищний комітет намагається використати для їх залучення “Бюджет у часті”, що починає впроваджуватися в Полтаві. Перша спроба виявилася досить вдалою. А на які саме потреби благоустрою варто готувати проект для залучення фінансування, селищний комітет вирішив проконсультуватися з громадою.
Сам проект"Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик" – перша спроба посилити спілкування влади й громади. Відтак, проблем та питань назбиралося вдосталь.У проекті взяли участь:

Карпова Лариса - голова ОСН Вороніна Подільської районної в м. Полтаві ради;

Прядівна Оксана - секретар ОСН Вороніна Подільської районної в м. Полтаві;

Донос Леонід - начальник відділу комунальної організації " Інститут розвитку міста"  Полтавської міської ради.

Питання дня: «Що першочергове потрібно селищу?». Хтось хоче автобусну зупинку, комусь не вистачає аптеки. Усім не вистачало здорової комунікації.

Предмет консультацій
Першочергові дії щодо благоустрою селища Вороніна у м. Полтава.Секретар Полтавської міськради Деркач Оксана погоджується, що із громадою спілкуються не часто.
– Ми дуже мало комунікуємо, це, скоріш за все і є недолік влади. Зараз все змінюється. Бюджет участі дозволив людям впливати на рішенні, які ми приймаємо і відчувати відповідальність за прийняті рішення.

Починати найважче
Але потрібно. Тому розпочали з вивчення звернень мешканців. Люди вже давно звертали увагу на незадовільний стан зупинок,говорили про облаштування футбольного міні-поля, проектування та забудову зони для відпочинку.Методи і техніки інформаційної кампанії

12 листопада 2016 року – виступ голови ОСН Вороніна, Каропової Лариси під час загальношкільних батьківських зборів де було повідомлено про тему, місце, дату та час проведення зборів для громадських консультацій.

14 листопада 2016 року – вийшла місцева газета, де було розміщено оголошення про майбутні збори. 

17 листопада 2016 року – адресне розповсюдження листівок та розклеювання оголошень на дошках об’яв на зупинках громадського транспорту.

Розміщення інфомації у соціальних мережах.
За інформування активісти взялися через батьківські збори, розміщення оголошень в місцевій газеті та на спеціальних дошках, на кожній зупинці громадського транспорту. Листівки розносили навіть до поштових скриньок. Працювали в соціальних мережах. 
Майже дві тисячі місцевих жителів.1000 листівок, тисячний тираж газети, 6 великих оголошень. Інформація була розповсюджена по всій території селища і розрахована на різні категорії населення.На громадській консультації свою думку висловили 187 осіб. Це не такий значний відсоток від усього населення. Перша консультація була напруженою. Рівень довіри громади до влади – незначний. Проте перші кроки таки зроблено. Обговорення відбулося.

Методи і техніки проведення консультацій, збору інформації/думок мешканців
- Анкетування під час зборів;
- Адресне розповсюдження анкет старостами вулиць представникам маломобільних груп. 

Про що говорили
Працювали з анкетами. Більшість проголосували за реконструкцію або й заміну автопавільйону громадського транспорту.Далі за рейтингом - проект «Алея відпочинку» і футбольне міні-поле. Пріоритети розставлено.Результати
92 голоси за реконструкцію або й заміну автопавільйону громадського транспорту;
52 голоси підтримали проект «Алея відпочинку»;
43 голоси - футбольне міні-поле.
На території селища зареєстровано 2462 особи, фактично проживає 1980 осіб. Під час консультацій свою думку висловили 187 осіб (73 особи – під час зборів і 114 – опитані адресно). Це орієнтовно 7-8 % мешканців.
За результатами консультацій, селищний комітет звернувся до міського голови Полтави про необхідність включення до бюджету 2017 року заміну або реконструкцію автопавільонів громадського транспорту.

Стосунки потрібно налагоджувати.
Якщо таки дивитися правді у вічі, то нині рівень взаємодії громади та влади майже відсутній. Потепління з’явилося тільки після діалогу з населенням і розумінням того, що проблему таки можливо вирішувати, якщо про неї говорити.
У селища Вороніна є туристичний потенціал. Як мінімум – поряд річка.
Питання сміття, розвитку інфраструктури – потрібно знову й знову виносити на обговорення. Поки лише 7-8 відсотків людей прийшли на консультації. Змінити упереджене ставлення до роботи подібних заходів – справа не з легких. На часі – виховання культури громадської активності.

Голова ОСН с.Вороніне Лариса Карпова з цього приводу говорить так:
– Працюємо 9 місяців. У людей зараз стало більше потреб. Ми багато спілкуємось з людьми, зробили гарячу лінію, проводимо анкетування. Люди до кінця не розуміють що зараз можливо змінювати все власними силами, в них є зневіра але думаю що з часом все буде гаразд. Ми хочемо зробити це містечко найкращім для туризму. Молодь зараз дуже активна і бажання у них теж є. Тому “думаю” такі зустрічі “розкачають” громаду на активність.Висновки учасників (-ниць) проекту
Процес консультацій був напружений, так як рівень довіри між владою і громадянами невеликий. Мешканці не звикли до того, що з ними радяться і беруть до уваги їхню думку. Тому для них було дуже важливим, що органи самоорганізації населення та місцева влада запропонували участь у цьому процесі та залучила їх до вирішення питань благоустрою.
Необхідно проводити консультації, щоб громадяни мали змогу максимально брати участь у житті свого селища.


***
Проект реалізується Гельсінським Фондом з Прав Людини (Польща), громадською організацією «MART» (Україна), Центром гуманістичних технологій “АХАЛАР” (Україна) в рамках Польско-Канадскої Програми Підтримки Демократії, що фінансується коштами польської допомоги для розвитку Міністерства Іноземних Справ Республіки Польща та Канадського Міністерства Іноземних Справ, Торгівлі та Розвитку.
Сприяння окремим діям в рамках проекту здійснюють Освітній дім прав людини в Чернігові


Сторінка проекту в https://www.facebook.com/groups/DobriPraktiki/
A-ClubЭта ссылка приведет вас в пространство, где собираются разные люди, из разных стран пообщаться на глубокие и интересные темы.

Записи этих бесед составляют основу просветительского материала, который выложен на сайте. На многие вопросы у нас нет ответов, но учиться думать самостоятельно – это достойная задача.

 

Подробнее


Мы в соцсетях


Следите за нами в социальных сетях.