Добрі практики м. Охтирка, Сумська область. Хроніки громадьских консультацій.

16 января 2017

Мала Павлівка і об’єднання громад
м. Охтирка, Сумська область

Чому активісти йдуть до людей
Ольга та її команда сьогодні йдуть запрошувати людей на зустріч громади. Вони активісти районної громадської організації «Ініціативи розвитку». 


Проблема
На село Мала Павлівка, Охтирського району, Сумської області чекають зміни. Його планують обєднати з іншими населеними пунктами у територіальну громаду. Місцеві мешканці знають про це мало. Для чого їм це потрібно, що це дасть селу і що з селом буде далі – їм теж пока не зрозуміло.

Андоленко Ольга пам’ятає себе лише активістом. Починала з маленьких речей і з них отримувати результат. Так втягувалася в соціальну активність. Досягнення змушували йти далі й гуртувати навколо себе людей.У проекті взяли участь:

Андоленко Ольга – виконавчий директор Охтирської районної громадської організації «Ініціативи розвитку»;

Бублик Роман - голова Охтирської районної ради;

Марченко Руслан – член Охтирської районної громадської організації «Ініціативи розвитку;

Рудь Олена - журналіст газети «Прапор перемоги», Охтирський район.

Центральний напрямок діяльності Ольги – соціальні проекти. Левова частина припадає на роботу з людьми, які постраждали через війну та внутрішньо переміщеними особами.
Зустрічі громади та влади вважає потрібними, як ніколи. «Консультування, котрі проходять зараз в селі, важливі,  щоби люди почали відчувати відповідальність за те, що відбувається з селом,- каже Ольга. – Ще є проблема така, що люди нічого крім телебачення не бачать. Люди закриваються. Віри в те, що зміни можна творити власними силами,  у людей мало. Але добре, що в нашій групі є представники влади, можливий діалог між цією владою та людьми дасть результат».

Предмет консультацій
Об’єднання Малопавлівської сільської ради в об’єднану територіальну громаду.

Сама пані Ольга говорила з людьми й чула відповіді про те, що телевізор люди не дивляться, газети не передплачується. Звідки людям черпати інформацію – невідомо. Отже інформування цілком падає на плечі активістів.

– Чому ви кажете, що це питання, об’єднання громад, для вас болюче? – Ольга звертається до чоловіка. Розмовляють на зупинці.
– Як чому? Бо від цього залежатиме й моя подальша доля.
– Як ви ставитеся до організації громадського консультування з цього приводу? Чи би прийшли, якби вас запросили.
– Звісно прийшов би.Роман Бублик, голова Охтирської районної ради Сумської області. Вважає, що система, яка існувала до цього дня – себе віджила. Ресурси та час використовувалися не ефективно. Зараз є шанс для змін. Перепон на цьому шляху пан Роман називає не багато, але вони досить серйозні: недовіра людей та їх пасивність.  «Процес децентралізації та об’єднання територіальних громад не має зворотного шляху».Роман Бублик їздив до Польщі. Разом із делегацією від Сумщини у рамках проекту "Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик». Там він побачив, як проходять подібні консультування з громадою. Так з’явилося розуміння, як же бути нам із нашими проблемами.

"Маю надію, що за допомогою нашого депутатського корпусу, отримана інформація та досвід сприятимуть впровадженню нових практик в Охтирському районі".
Повернувшись сюди, пан Роман розмовляв із людьми й відчув, що вони просто бояться говорити. Цей страх можливо подолати лише через якісну інформаційну кампанію. 
Тож люди на вулиці розбирають флаєри-листівки від активістів. Люди розгублені, бо не розуміють долі власних сіл. Потрібна розмова.

Методи і техніки інформаційної кампанії
Для молоді був проведений тренінг. Для працівників бюджетних установ провели зустріч.
Для тих, хто не працює виготовили буклети і рознесли по домівках і разом з цим провели бесіди. В місцевій бібліотеці було оформлено перегляди інформаційних матеріалів з питань децентралізації та спілкування з жителями села-користувачами бібліотеки. Також були надруковані матеріали в місцевій пресі, газеті «Прапор перемоги». Хоча, на жаль, надзвичайно мала кількість людей могла їх прочитати, адже проаналізувавши передплату цієї газети в розрізі села,  ми побачили незначні цифри.

21 вересня 2016 - Зустріч з депутатським корпусом районної ради. Голова Охтирської районної ради Роман Бублик обговорив з присутніми сутність децентралізації як умови розвитку країни та забезпечення спроможності місцевого самоврядування. Головний акцент був зроблений на основних аспектах децентралізації в Україні та об’єднанні громад: на їх повноваженнях, відповідальності та перспективі розвитку.

29 вересня 2016 - Круглий стіл з депутатським корпусом майбутньої Комишанської ОТГ. В Центрі розвитку громади відбулася відеозустріч голів, секретарів та депутатів сільських рад майбутньої Комишанської об'єднаної територіальної громади з тренером Зеноном Колодзеєм (Польща).У ході відеозустрічі учасники обговорили процеси децентралізації в Україні та Польщі, плюси та мінуси об'єднання в Комишанську ОТГ.

06 жовтня 2016 - Індивідуальна зустріч Бублика Р.Ю., голови районної ради з керівником ПСП «Комишанське», депутатом Сумської обласної ради Зубком В.І. Інформування з питань децентралізації в районі.

07 жовтня 2016 -Тренінг-консультація  для молоді «Активна молодь – успішна громада!» 

10 листопада 2016 - Зустріч з активом села Мала Павлівка. В ході спілкування було розглянуто питання фінансової децентралізації та її наслідки для територіальних громад району, можливості налагодження співробітництва громад для розв’язання проблемних питань на селі, механізми державної підтримки регіонального розвитку. Серед учасників заходу розповсюджено інформаційні матеріали «Децентралізація влади передбачає», «Знання про реформу, які ти повинен знати, або як відбувається перебудова системи влади в Україні» та «Майбутня Комишанська територіальна громада - це …»
З вересня по  грудень інформування громадськості відбувалось через місцеву міськрайонну газету «Прапор перемоги», сайти Сумської обласної та Охтирської районної рад, соціальну мережу «Фейсбук», індивідуальні зустрічі (бесіди з мешканцями) та розповсюдження 950 буклетів і листівок щодо децентралізаційних процесів на Охтирщині.Люди не хочуть стати периферією
Село Мала Павлівка. 10 листопада.12 година. На консультування прийшло не так багато людей. Роман Бублик стискаючи в руках кулькову ручку каже про те, що депутатський корпус не приїхав сьогодні вмовляти село прийняти певне рішення, як зазвичай буває. Зустріч відбувається для інформування. Щоби потім село вже самостійно прийняло рішення.

Методи і техніки проведення консультацій, збору інформації/думок мешканців
Інтернет-опитування. З 01 жовтня по 15 грудня ц.р. для користувачів мережі «Фейсбук» Малопавлівської, Комишанської та Карпилівської сільських рад проводилось е-консультування у форматі «питання-відповідь» щодо об’єднання територіальних громад та реформи децентралізації в цілому. Підсумком цих дій було проведення наступного е-опитування:
 «Шановні жителі Малопавлівської та Карпилівської сільської ради Охтирського району! Просимо Вас прийняти участь в опитуванні та відповісти на наступне запитання. Чи підтримуєте Ви процес об’єднання Вашої сільської ради з Комишанською, та створення на її базі Комишанської об’єднаної територіальної громади? Своє бачення питання прохання залишати в коментарях!».
Але, нажаль, результат був досить низький. При детальному аналізі з’ясувалося, що деякі користувачі – жителі села не підписані на групу, в якій проводилося опитування, а інші не хотіли брати участь у голосуванні, адже тоді можна було побачити їхній вибір. 

Значну інформацію вдалося отримати шляхом спостереження при проведенні зустрічей та  індивідуальних бесід. Вдалось також використати частково і глибинне  інтерв'ю.
Плани протягом проекту змінювалися декілька разів. Здавалося, на перший погляд, нескладна проблема з кожним новим витком обростала обставинами непереборної сили. Спершу планувалося провести загальні збори і шляхом голосування визначитися з думкою мешканців. Але,  враховуючи  високий градус напруги при зборі мешканців, низьку явку і традиційну низьку результативність вирішених питань робочою групою було прийнято рішення провести анкетування серед мешканців села, щоб дізнатися думку більшості жителів.

З 15 листопада по  15 грудня в Малопавлівській громаді проведено анкетування щодо майбутнього розвитку їх громади. Розроблені анкети та розповсюджені серед мешканців села.

«Польща також була у тяжкому стані, але змогла піти набагато вперед. Саме під час цих децентралізаційних процесів. Там, порівнюючи з нами, набагато вище була піднята роль громадянського суспільства, конкретних громадян».
Сивий чоловік весь час слухає й киває головою. Тоді висловлюється про те, що в народі – страшна недовіра до депутатського корпусу. Пан Роман намагається говорити про те, що і це з часом змінити можна.

Люди все одно ставляться до зустрічі з недовірою. Висловлюють свою думку одне за одним.
Пані, яка весь час пильно приглядалася до Романа Бублика говорить про те, що його слова їм і без того зрозумілі.
«Ми підписуємося під кожним словом. Але ж ви розумієте, що проблема полягає в іншому. Проблема в тому, що ми віримо, що громада, якщо буде мати одну сільську раду, то буде розвиватися. Але якщо люди чудово знають, що під децентралізацією громади ми лишаємося без сільської ради на території села і об’єднана громада носитиме назву «Комишанська», – наголошує на назві жінка. – Ми розуміємо, що стаємо периферією. Наприклад, автоматично стаємо філіалом Комишанського Будинку культури. Наш був самодостатнім. І я так розумію, що ми стаємо філіалом повсюдно».
Дехто встає і йде геть, не бажаючи говорити. Чоловіки наголошують на тому, що згодні на об’єднання, але з центром у Малій Павлівці.

Результати
Місцеві жителі до початку консультацій не розуміли питань децентралізації та реформування місцевого самоврядування, про що вони неодноразово наголошували. На жаль склалося так, що представники ОМС не повно, а в деяких випадках недостовірно, доносили інформацію громадськості. Завдяки проведеній інформаційній компанії мешканці отримала відповіді на всі питання.  
Під час консультування мешканці територіальної громади висловились за об’єднання Малопавлівської громади в Слобідську ОТГ – 58%, в Комишанську ОТГ – 11%, проти будь якого об’єднання – 31%

Люди бояться, бо не хочуть залишитися ні з чим. Вони готові об’єднуватися, але хочуть, щоб село продовжило функціонувати. Щоб був садочок, була своя лікарня, школа.
Висновки учасників (-ниць) проекту
Інформаційна компанія та консультування показали низьку активність громадськості, страх брати участь у громадській діяльності. 
Це в повній мірі засвідчив процес створення Комишанської ОТГ. Мешканцями Комишанської, Малопавлівської та Карпилівської сільських рад було піднято питання створення Комишанської ОТГ (ініціатива внесена в перспективний план). Після  - Малопавлівська громада починає процес блокування.


***
Проект реалізується Гельсінським Фондом з Прав Людини (Польща), громадською організацією «MART» (Україна), Центром гуманістичних технологій “АХАЛАР” (Україна) в рамках Польско-Канадскої Програми Підтримки Демократії, що фінансується коштами польської допомоги для розвитку Міністерства Іноземних Справ Республіки Польща та Канадського Міністерства Іноземних Справ, Торгівлі та Розвитку.
Сприяння окремим діям в рамках проекту здійснюють Освітній дім прав людини в Чернігові


Сторінка проекту в https://www.facebook.com/groups/DobriPraktiki/
A-ClubЭта ссылка приведет вас в пространство, где собираются разные люди, из разных стран пообщаться на глубокие и интересные темы.

Записи этих бесед составляют основу просветительского материала, который выложен на сайте. На многие вопросы у нас нет ответов, но учиться думать самостоятельно – это достойная задача.

 

Подробнее


Мы в соцсетях


Следите за нами в социальных сетях.