Хроніки громадьских консультацій. Добрі практики м. Городня, Чернігівська область

15 января 2017

Яким буде центр міста …
м. Городня, Чернігівська область

Центр міста – справа містян 
Серед центру Городні стояв пам’ятник радянських часів. При дорозі, поряд Будинку Культури. Повз проїжджають автівки. Ходили люди. Нічого не відбувалося.
Таких як він, по всій країні було безліч. Усіх їх встановлювали приблизно в один час. Приблизно в один час їм усім прийшов кінець.Тож він більше не стоїть серед центру Городні. Нині місце порожнє. І цьому порожньому місцю потрібне нове життя.

Проблема
Після набуття чинності закону про декомунізацію було демонтовано пам’ятник Леніну, що знаходився на центральній площі міста. 
Центральна площа міста -  це його обличчя та візитівка, бо як відомо перше враження ми отримуємо з першого погляду за зовнішньою ознакою, тож проблема благоустрою саме цієї частини міста мала важливе значення мало не для всіх жителів,звернення яких постійно отримувала місцева влада. 

Тому мешканці міста та Городнянська ініціативна група почали шукати варіанти забудови місця колишнього пам’ятника радянському вождю.  До складу групи увійшли представники громадськості, місцева влада та редакція газети.

У проекті взяли участь:

Яцкова Олена - приватний підприємець,громадський діяч,голова Асоціації підприємців та підприємств малого та середнього бізнесу Городнянщини, місто Городня

Підлісна Ірина – юрист та керуюча справами Городнянської міської ради, м.Городня.

Скрипко Олександр – приватний підприємець,член правління Асоціації підприємців та підприємств малого та середнього бізнесу Городнянщини,громадський діяч,м. Городня
Здавалося б невеличке містечко. Близько 13-ти тисяч населення. А пропозицій, щодо облаштування території колишнього пам’ятника, виявилося безліч. Дехто приносив саморуч накреслені ідеї.

Предмет консультацій
Благоустрій центральної частини міста після демонтажу пам’ятника радянських часів.
Міський голова міста Андрій Богдан говорить:
У цьому році мене приємно здивувала активність громадських організацій. Важливо, що нарешті долучається молодь. Я хочу на сесії винести питання, щоб зробити фонд підтримки громадських організацій. Якщо ГО приносить користь, треба створити умови для їхнього розвитку.З чого розпочали
Спершу ініціативна група розгорнула інформаційну кампанію. 

Методи Інформаційної кампанії і консультацій
Для отримання якомога більшої кількості думок  різних верств населення з приводу питання благоустрою центральної площі, ініціативна група обрала декілька напрямків роботи з населенням. У місцевій пресі та соцмережах з’явилися опитування з приводу того, як же має виглядати центр міста. Ініціативні групи спілкувалися на цю тему зі школярами середньої школи та старших класів. У міськраді та місцевій газеті протягом 2-х місяців працювала гаряча лінія. Люди висловлювали свою позицію. 
Як підсумок, 16-го листопада 2016 року на запрошення міського голови, відбулася зустріч зацікавлених громадськихї активістів, представникі депутатського корпусу. Адже варіантів забудови виявилося безліч.

Чого хотіли люди?  Дитячий майданчик, фонтани, зведення великого монітору для транслювання місцевих подій, мурал на стіні Будинку культури, що стоїть позаду, місце для відпочинку.З окремою пропозицією вийшла парафіяльна громада Городні. Вони написали до редакції газети лист, у якому пропонують поставити на місці Леніна – капличку. Чому?

До радянського пам’ятника була церква
Задовго до появи самої радянської влади на цьому місті знаходився Троїцький Собор.У листі-зверненні мешканці пишуть так:
«Ми, православні Городнянці, пропонуємо повернути пам'ять про наших предків. На місці зруйнованого в 30-ті роки величного Святого Троїцького Собору, яке було і місцем поховання священників, пропонуємо збудувати капличку у вигляді міні-копії Троїцького Собору».

Ленін на постаменті з’явився у радянські часи. Церква ж була збудована 1732-го року.
Виявилося найскладнішим – яким чином врахувати усі думки і пропозиції. Цікаво, що під час консультацій, мешканці міста починали пропонувати компромісні шляхи рішень.
Нарешті, зійшлися на тому, що треба створити місце відпочинку і максимально виконати всі побажання місцевих жителів. Запропонували також, отримати думку спеціалістів з благоустрою, щоб територію використати правильно. Адже вона не така й велика.Результати
Усі зібрані пропозиції були систематизовані, а міський голова повідомив, що результати консультацій будуть враховані під час найближчої сесії міської ради.
23 грудня 2016 року місцева рада, під час сесії, прийняла рішення про підтримку проекту розбудови центральної частини міста та внесли у програму соціального розвитку міста на 2017 рік виготовлення проектно-кошторисної документації та початок робіт з облаштування зони відпочинку на центральній площі міста.


Чому це важливо
Найбільшу користь від досвіду проведення громадських консультацій і участі у проекті городняньска група проекту бачить у можливості навчитися ефективніше співпрацювати з місцевою владою:“До цього було не так. Консультації з громадськістю взагалі не використовувалося як метод. Активних людей у середньому 5% , але ми все ж доносимо владі  свої бажання і те, що ми хочемо бачити у нашому місті”. Олена Яцькова, голова асоціації малого та середнього бізнесу Городнянського району розмірковує так про мотивацію до подібних змін у способах вирішення місцевих питань:
– Моя особиста мотивація –мої діти. Ми зараз маємо навчитись контролювати владу і гроші, які ми даємо цій владі. 

Висновки учасників (-ниць) проекту
Цінність цього процесу була в тому,що за допомогою великої кількості активних мешканців міста,громадських діячів та місцевих депутатів було охоплено велику кількість представників різних верств населення та великого вікового діапазону від старших школярів до людей похилого віку,опитування яких проводилося представниками вуличкомів безпосередньо за місцем проживання. І що дуже важливо – громадські ініціативи були з ентузіазмом підтримані місцевою владою та депутатами,що дало нам результати з різних кутів погляду,та досвід плідної співпраці з владою на місцевому рівні;

Як результат проведених консультацій маємо рішення про внесення до місцевого бюджету на наступний рік у рамках програми благоустрою міста наше питання,з залученням спеціалістів к вирішенні подібних питань;

Модель подібної співпраці органів місцевого самоврядування,пересічних громадян, засобів масової інформації та громадських організацій показали свою ефективність та може використовуватися як приклад для подібних ситуацій у іншій місцевості.


Проект реалізується Гельсінським Фондом з Прав Людини (Польща), громадською організацією «MART» (Україна), Центром гуманістичних технологій “АХАЛАР” (Україна) в рамках Польско-Канадскої Програми Підтримки Демократії, що фінансується коштами польської допомоги для розвитку Міністерства Іноземних Справ Республіки Польща та Канадського Міністерства Іноземних Справ, Торгівлі та Розвитку.
Сприяння окремим діям в рамках проекту здійснюють Освітній дім прав людини в Чернігові


Сторінка проекту в https://www.facebook.com/groups/DobriPraktiki/
A-ClubЭта ссылка приведет вас в пространство, где собираются разные люди, из разных стран пообщаться на глубокие и интересные темы.

Записи этих бесед составляют основу просветительского материала, который выложен на сайте. На многие вопросы у нас нет ответов, но учиться думать самостоятельно – это достойная задача.

 

Подробнее


Мы в соцсетях


Следите за нами в социальных сетях.